
Kronika
Saulėtą Šventųjų 2025 metų gegužės 21 dieną į Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminariją susirinko Telšių vyskupijos kunigai eiliniam nuolatinio ugdymo užsiėmimui. Šį kartą kunigus nustebino kalbėtojų gausa.
Pagrindinį pranešimą kunigams pristatė vyskupas Algirdas Jurevičius. Jis kalbėjo apie liturginius dalykus: liturginių indų priežiūrą, liturginės erdvės – presbiterijos sutvarkymą, altoriaus užtiesalus ir kitus praktinius dalykus. Pradėdamas nuo Kryžiaus ženklo, vyskupas apžvelgė visas šv. Mišių dalis ir atkreipė dėmesį į kai kuriuos neatitikimus liturgijoje, kuriuos ganytojui teko pastebėti lankantis parapijose. „Muzikoje sunkiausia išgroti pauzes“ – šmaikštavo vyskupas, nes ir liturgijoje sunkiausia išlaikyti tylos momentus, kuriuos įsako nuorodos. Liturgijoje reikia vengti grynai profaninių dalykų, nes pamaldų esmė – kelti žmogaus sielą link Dievo. Tam labai padeda giedojimas. Vyskupas priminė dar 1983 metais patvirtintą „Lietuvos vyskupijų Liturginės komisijos informaciją vargonininkams“, kurioje patariama grigališkojo giedojimo intarpus liturgijoje (pvz. atsakymai į kunigo kreipinius, Viešpaties malda) giedoti be vargonų pritarimo. Prelegentas kalbėjo apie atnašų procesiją, ramybės palinkėjimą ir kitus liturgijai aktualius klausimus.
Diakonas Benas Ulevičius pristatė įvairias Katalikų teologijos fakulteto (VDU) programas, kviečiančias studijuoti tiek pasauliečius tiek ir kunigus. Šiuo metu vienas Telšių vyskupijos kunigas studijuoja teologijos doktorantūros programoje.
Telšių vyskupijos kurijos kancleris kan. Haroldas Šneideraitis paragino kunigus zakristijose, klebonijose bei parapijos namuose pasikabinti pop. Leono XIV oficialų portretą su herbu, kurį galima įsigyti „Katedros knygyne“. Mokyklų vadovybė tikybos kabinetams taip pat pageidauja turėti naujojo popiežiaus portretą.
Katechetikos centro vadovas mons. Rimantas Gudlinkis priminė apie būtinybę baigiantis mokslo metams aplankyti mokyklas ir paraginti mokinius kitais mokslo metais rinktis tikybą. Šis kvietimas galioja ypač tiems mokiniams, kurie kitais metais pradės pasiruošimą Sutvirtinimo sakramentui. Daugelyje mokymo įstaigų pasirinkimas tarp tikybos ir etikos vyksta baigiantis mokslo metams. Sutvirtinamųjų grupių sudarymas taip pat prasideda baigiantis mokslo metams, tad klebono kvietimas ir paraginimas tikybai būtų pačiu laiku.
Jaunimo centro vadovė Gabrielė Eitavičienė pristatė galimybę vykti į Jaunimo jubiliejų Romoje ir pakvietė dalyvauti Žemaičių Kalvarijos atlaidų liepos 5 d. vakaro programoje, skirtoje jaunimui. Kadangi vakarinis ėjimas į Kalvarijos kalnus baigsis vėlai, šiemet siūloma jaunimui planuoti likti nakvynei.
Didžiulį dėmesį kunigų tarpe sukėlė Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovų pranešimai. Viršininko pavaduotojas Mindaugas Lapas pasidžiaugė puikiu Bažnyčios ir Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos bendradarbiavimu. Tai rodo faktas, kad visai neseniai Telšių vyskupas paskyrė valdybai kapelioną, kuris dar labiau gilins ir plės bendradarbiavimą tarp priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ir Bažnyčios.
Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas Tadas Rumševičius apžvelgė patikrintų religinės paskirties objektų būklę ir įvardijo patikrinimo metu dažniausiai nustatomus pažeidimus, pvz. neatliekami darbuotojų gaisrinės saugos instruktavimai, klebonas neturi priešgaisrinės saugos mokymų pažymėjimų, neatliekami gaisrinės saugos mokymai, teritorijoje nėra pažymėta žmonių susirinkimo vieta, prie pastato sienų arčiau kaip du metrai sandėliuojamos degiosios medžiagos, pastatai neaprūpinti pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis (gesintuvais), pastatuose nėra evakuacijos krypties ženklų, nėra evakavimosi planų, evakavimosi keliai neparengti galimai evakuacijai, palėpėje sandėliuojamos degios medžiagos, netvarkingi elektros įrenginiai ir t.t. Tenka apgailestauti, kad per pastarąjį dešimtmetį Telšių vyskupijos parapijoms priklausančiose pastatuose kilo net dešimt gaisrų, iš kurių daugiausia nuostolių sukėlė Pagėgių šv. Kryžiaus parapijos bažnyčios gaisras. Net keturi iš dešimties gaisrų kilo Klaipėdoje naujai pastatytose bažnyčiose. Tad priešgaisrinė sauga išlieka nepaprastai aktuali tiek istorinėse tiek ir naujai pastatytose bažnyčiose.
Civilinės saugos skyriaus viršininkas Julius Kryževičius kalbėjo apie priedangų tinklą, kuriame dalyvauja ir Bažnyčia. Ištikus dienai X Bažnyčia taip pat yra pagal savo galimybes yra pasirengusi padėti žmonėms, ieškantiems saugumo bei laikinojo prieglobsčio.
Susitikime su priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovais išryškėjo bendras siekis, kad bažnytinių juridinių asmenų valdomi pastatai būtų apsaugoti nuo gaisro. Tuo rūpinasi ne tik parapijų klebonai, bet ir priešgaisrinės saugos specialistai. Juk tikslas yra ne ką nors nubausti, bet paskatinti rūpintis pastatų priešgaisrine sauga.
Kunigų susitikimą baigė Telšių ganytojo padėka Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovams ir informacija apie stojamuosius egzaminus į kunigų seminariją. Kunigystės norintys siekti kandidatai iki stojamųjų egzaminų privalo susitikti su vyskupu ir tik po to teikti savo prašymą dėl priėmimo į kunigų seminariją.
Telšių vyskupijos kurijos informacija
